ایران، تهران، میدان شوش، خیابان صابونیان، شماره 70، مجتمع الماس بلورین، طبقه پنجم، واحد 1078
+98-21-55336410
رسوب زدایی از سماور و چای ساز
از آنجا که این دستگاه مجهز به المنت مخفی است، باید مرتباً رسوب زدایی شود. رسوبات درون آبهای با جنس سخت پس از مدت اندکی در کف سماور، کتری یا چای ساز انباشته گردیده و می سوزد و به صورت یک لایه قهوه ای در می آید، که از کارایی سماور می کاهد. در برخی مناطق که آب حاوی مقدار زیادی آهن است، رسوب ایجاد شده درون سماور می تواند به رنگ قهوه ای یا سیاه باشد.

پاک کردن رسوبات ایجاد شده در سماور یا کتری یا چای ساز بطور منظم از لحاظ بهداشت، صرفه جویی انرژی و عمر مفید دستگاه بسیار مهم است. زمان و دفعات بروز این مشکل به کیفیت آب محل سکونت شما بستگی دارد. رسوب بیش از اندازه می تواند باعث خاموش شدن دستگاه پیش از جوش آمدن شود و ممکن است زمان بیشتری برای جوش آوردن نیاز داشته باشد یا با آسیب رساندن به المنت ها ضمانت را ابطال نماید. رسوبات نرم با استفاده از یک برس نرم به آسانی قابل پاک کردن می باشند. برای پاک کردن رسوبات سخت، پیشنهاد می شود:

  • یا رسوب زدای اصل ریوالد : سه چهارم سماور، کتری یا چای ساز را با آب پر کنید و آب را بجوشانید، 50 گرم رسوب زدا بیافزایید. برای حل رسوبات 1 ساعت روشن باقی بماند
  • یا اسید سیتریک شفاف (جوهر لیمو) : قابل دسترس در اغلب داروخانه ها. سماور، کتری یا چای ساز را تا سه چهارم با آب پر کنید، بجوشانید، 50 گرم اسید سیتریک شفاف بیافزایید. برای حل رسوبات 2 ساعت روشن باقی بماند.
  • یا سرکه سفید : سماور را با 500 میلی لیتر سرکه 8% پر نمایید. برای حل رسوبات 2 ساعت خاموش باقی بماند.

پس از اتمام رسوب زدایی، جهت دور ریختن محلول کلسیم، شیر آب سماور را باز کنید. این عمل برای جلوگیری از قفل شدن شیر آب به مرور زمان، ضروری است. درون سماور، کتری یا چای ساز را پنج یا شش بار با آب تازه شستشو دهید. در صورت نیاز مراحل رسوب زدایی را تکرار نمایید. بیرون محصول را کاملاً با یک دستمال مرطوب برای جدا شدن همه آثار اسید که ممکن است به بدنه خارجی آسیب رساند، پاک کنید.

مهم: فقط از رسوب زداهای پیشنهاد شده در این دفترچه راهنما استفاده نمایید. هرگز از مواد رسوب زدای دیگر همچون موادی با فرمول اسید فرمیک یا اسید سولفامیک استفاده نکنید. هرگونه استفاده رسوب زداهای غیرمجاز می تواند باعث آسیب به دستگاه یا منجر به ابطال ضمانت گردد.

رسوب زدایی ریوالد ، برلیان چابهار: نماینده انحصاری محصولات ریوالد در ایران
رسوب زدایی کرکماز، برلیان چابهار: نماینده انحصاری محصولات کرکمازدر ایران